Asus ROG STRIX B660-I GAMING WIFI

Prekė gali skirtis nuo matomos atvaizde. Atvaizde gali būti detalės ir aksesuarai, kurie neįeina į prekės komplektą.
ID: 799590 Prekės kodas: ROG STRIX B660-I GAMING WIFI
Sandėlyje 2 vnt.
Garantija: 3 metai
210,43 €
Pristatymo būdai Pristatymas
  • Pristatymas Lietuvoje (DPD kurjerių pašto) 3,99 €: antradienis, 01.02.2022
Pagrindiniai produkto parametrai Visi parametrai
  • Lizdas (Socket): LGA 1700
  • Mikroschemų magistralė (chipset): Intel B660
  • Plokštės matmenys: Mini-ITX
  • Atminties magistralė: DDR5 4800 (OC 6200)
  • Integruota vaizdo plokštė: Only with iGPU-ready CPU
  • SATA 3 Portai: 4
  • USB3.0 (3.1 Gen1) Uostas: 4
Pagrindinė informacija
Lizdas (Socket) LGA 1700
Procesoriaus (CPU) lizdas yra svarbus faktorius pasirenkant plokštę, šis lizdas turi būti tiksliai sujungiamas su procesoriumi, į kurį ruošiatės įmontuoti plokštę. Nežiūrint į tai, kad procesorius atitinka pagrindinės plokštės lizdą, būtina atsižvelgti į šio procesoriaus palaikymą. Kas sužinotumėte kokius procesorius palaiko pasirinkta pagrindinė plokštė, prašome apsilankyti pagrindinių plokščių gamintojo interneto svetainėje, susirasti konkrečios pagrindinės plokštės skyrių CPU support ir įsitikinti, kad šios plokštės specifikacija numato Jūsų procesoriaus palaikymą.
Mikroschemų magistralė (chipset) Intel B660

Mikroschemų magistralė yra svarbiausias pagrindinės plokštės pasirinkimo rodiklis (sistemos loginės mikroschemos arba įtampos pertvarkytojai). Nuo mikroschemų magistralės priklauso kokius procesorius, atmintis, prievadus ir kitus parametrus palaiko pagrindinė plokštė.

Kiekvienas lustas yra tiesiogiai susijęs su nustatyta procesoriaus platforma, kurios yra dalijamos pagal šeimas ar pagal procesoriaus prijungimo vietą.

Kad sužinotumėte, kokia mikroschemų magistralė tinka Jūsų procesoriui ir kitiems komponentams, prašome pasiklausi mūsų vadybininkų.
Plokštės matmenys Mini-ITX

Pagrindinės plokštės fiziniai matmenys. siūlo ATX (pilno dydžio plokštė), mATX (micro ATX) (sumažinto dydžio plokštė) ir mini ATX dydžio pagrindines plokštes. ATX dydžio galima įntegruoti kompiuterio korpuse ir ATX, ir mATX pagrindines plokštes, bet mATX korpuse negalima įdėti ATX plokštės.

Plokštė ATX turi ne mažiau, kaip 3 atminties vietas serveryje ir ne mažiau kaip 5 lokalines vietas serveryje PCI, todėl šios plokštės gali sukurti labai funkcionaliai veikiantį galingą kompiuterį. Tačiau namuose ar darbui biure tiek daug vietų serveryje visiškai nereikia, todėl tiks ir microATX.

Pagrindinės plokštės maitinimo bloko sujungėjas yra srovės šaltinio lizdas, kuris šiuo metu yra ATX ir ATX2.0 standartų. ATX yra senesnis standartas su 20pin sujungėju (20 "kojelės"), o ATX2.0 papildomai turi 4pin (20+4). ATX standarto pagrindinė plokštė gali dirbti su ATX2.0 maitinimo bloku (PSU), o ATX2.0 standarto pagrindinei plokštei reikia ATX2.0 maitinimo bloko.

Form-faktorius turi rekomendacinį pobūdį. Prieš įsigyjant pagrindinę plokštę, įsitikinkite, ar korpuso dydis atitinka pagrindinės plokštės dydį ir maitinimo bloko sujungimą.

Operatyvioji atmintis (RAM)
Atminties tipas : DDR5
Atminties slotai 4
Prieinamų atminties vietų serveryje skaičius nurodo, kiek atminties modulių (plokščių) galima įdiegti pagrindinėje plokštėje.
Atminties magistralė DDR5 4800 (OC 6200)

Operatyvinės atminties magistralė nusako, kokio tipo operatyvinę atmintį palaiko atitinkama pagrindinė plokštė.

Magistralės žymoje yra atminties tipas DDRII arba DDRIII, bei maksimalus atminties takto dažnis, kurį palaiko pagrindinė plokštė. Svarbiausias rodiklis yra atminties tipas, nes įvairių tipų atmintys labai skiriasi, todėl DDRIII atminties negalima naudoti pagrindinėje plokštėje su DDRII atminties palaikymu (išskyrus tuos atvejus, kai pagrindinė plokštė palaiko abu atminties tipus)i Be to, pagrindinė plokštė, kuri turi 800Mhz DDRII atmintį galai dirbti su DDII667 ir DDRII533 atminties greičiais. Pagrindinė plokštė su atminties magistralės greičiu, kuris yra žemesnis už atminties modulio greitį, galės dirbti ne greičiau, nei nurodytas magistralės greitis, t.y. jei pagrindinės plokštės atminties magistralė yra DDRII667, tada įdiegus DDRII800 atmintį ji veiks DDRII667 greičiu.

Vaizdo plokštė
Vaizdo plokščių lizdai PCI-EXPRESS
VGA port, arba vaizdo kortelės priedas. VGA prievadas turi sutapti su jūsų vaizdo kortelės prievado specifikacija. Senesnės vaizdo kortelės turi AGP prievadą, naujos vaizdo kortelės gaminamos su PCI-EXPRESS (PCI-E) prievadu. AGP ir PCI-Express vaizdo kortelės nėra viena kitą pakeičiančios. Prieš įsigydami pagrindinę plokštę, įsitikinkite, ar vaizdo kortelės prievadas atitinka pagrindinę plokštę ir vaizdo plokštė.
Integruota vaizdo plokštė Only with iGPU-ready CPU

Parametras, kuris nusako, ar pagrindinėje plokštėje yra integruota vaizdo kortelė. Integruota vaizdo kortelė tinka darbui su biuro programine įranga, internetu, filmų žiūrėjimui ir paprastų žaidimų žaidimui. Jei pageidaujate naudoti grafines programas, žaisti 3D žaidimus ir žiūrėti 3D animaciją, Jums reikės papildomos vaizdo kortelės.

Integruota vaizdo kortelė naudoja pagrindinėje plokštėje integruotos operatyvinės atminties dalį, todėl, Jei Jūsų pagrindinėje plokštėje yra 1Gb atmintis, ir pagrindinės plokštės vaizdo kortelės nustatymuose yra nurodyta užimti 256mb, tada operacinė sistema parodys prieinamą atminties apimtį maždaug 700 Mb.
Prieš įsigydami pagrindinę plokštę su integruota vaizdo kortele, įsitikinkite, ar joje yra papildomas vaizdo kortelės prievadas tolesniems patobulinimams, jei tokių pririektų.

Prisijungimo vietos ir įranga
M.2 uostai : 2
PCI portas 0
PCI prievadai yra labai paplitęs kompiuterio funkcijų papildomomis kortelėmis papildymo būdas (garso, tinklo, komunikacijų, vaizdo stebėjimo ir t.t.). Naujose plokštėse, PCI-EXpress standartų dėka yra nedidelis PCI praplatinančių prievadų skaičius, todėl prieš pirkdami pagrindinę plokštę, įsitikinkite, ar PCI prievadų skaičius leidžia integruoti visas Jums reikalingas PCI korteles.
SATA 1/2 Portai 0
Šiuo metu dominuojantis standartas kietųjų diskų prijungimui yra SATA (Serial ATA). Prie vieno SATA prievado galima prijungti vieną SATA kietąjį diską, arba SATA DVD įrenginį. Prieš įsigydami pagrindinę plokštę, įsitikinkite, ar SATA prievadų skaičius leis Jums prijungti visus reikalingus SATA diskus.
SATA 3 Portai : 4
USB 2.0 Portai : 3
USB3.0 (3.1 Gen1) Uostas : 4
USB3.1 (USB 3.2 Gen2) Uostas : 1
D-Sub : 0
DVI : 0
HDMI : 1
DisplayPort : 1
Integruota garso kortelė : Realtek ALC S1220A
Belaidės jungtys
Integruotas Wi-Fi : Yra
Papildomas sertifikavimas
Accessories included -
BIOS - 128 Mb Flash ROM, UEFI AMI BIOS
BIOS - BIOS memory size - 128 Mbit
BIOS - BIOS type - UEFI AMI
Brand - ASUS
BrandPartCode - 90MB19C0-M0EAY0
category - Mainboards Intel Mainboards
Category - Motherboards
Category - Root/Electronics/PC parts/Motherboards
Chipset manufacturer - Intel
Chipset type - Intel B660 Chipset 
code - 90MB19C0-M0EAY0
CPU socket - LGA1700
Description - Płyta główna Intel B660 LGA 1700 ITX z PCIe 5.0, 8+1 stopniami zasilania, obsługą pamięci DDR5, ulepszonym profilem pamięci ASUS, dwukierunkową redukcją szumów AI, chłodzeniem AI, sieciami AI, WiFi 6 (802.11ax), Intel 2,5 Gb Ethernet, dwa gniazda PCIe 4.0 M.2, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C, SATA i oświetlenie RGB Aura Sync.
Detailed data on disk/drive interfaces - RAID 0/1/5/10
dimension depth - 95 mm
dimension height - 225 mm
Dimensions - 17 cm x 17 cm
dimension weight - 1165 g
dimension width - 185 mm
ean - 4711081514961
Eans - 4711081514961
Expansion slots - Number of M.2 (M) slots - 2
Expansion slots - PCI Express x16 (Gen 5.x) slots - 1
External connectors - 1 x Central Speaker / Subwoofer
External connectors - 1 x DisplayPort
External connectors - 1 x HDMI
External connectors - 1 x Line In
External connectors - 1 x Line Out
External connectors - 1 x MIC
External connectors - 1 x Rear Speaker
External connectors - 1 x RJ-45
External connectors - 1 x USB 3.1 Type-C
External connectors - 2 x SMA
External connectors - 3 x USB 2.0
External connectors - 4 x USB 3.1
Features - Audio chip - SupremeFX S1220A
Features - Audio output channels - 7.1 channels
Features - Component for - PC
Features - Motherboard chipset - Intel B660
Features - Motherboard chipset family - Intel
Features - Motherboard form factor - mini ITX
Features - Windows operating systems supported - Windows 10 x64,Windows 11 x64
Form factor - mini ITX
Graphics -
Graphics - Number of displays supported - 2
GTIN - 4711081514961
guarantee - 36
guarantee_type - normal
Integrated CPU - No
Internal I/O - 12V power connector - Y
Internal I/O - ATX Power connector (24-pin) - Y
Internal I/O - CPU fan connector - Y
Internal I/O - EPS power connector (8-pin) - Y
Internal I/O - Front panel audio connector - Y
Internal I/O - Number of SATA III connectors - 4
Internal I/O - RGB LED pin header - Y
Internal I/O - S/PDIF out connector - Y
Internal I/O - USB 2.0 connectors - 1
Internal I/O - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) connectors - 1
Internal I/O - USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) connectors - 1
LongDesc - The ROG Strix B660-I Gaming WiFi packs premium-grade power delivery into a compact mini-ITX form factor to unleash the full force of 12th Gen Intel® Core™ processors. Framerates and load times can be boosted even further by all-new support for DDR5 memory and PCIe® 5.0, plus AI-enhanced controls and exclusive ASUS Enhanced Memory Profile tuning. Meanwhile, onboard WiFi 6 and two PCIe 4.0 M.2 slots bring lightning-fast performance to an endless variety of scenarios. On top of all that, DIY-friendly innovations help simplify the PC building process, so even novice builders can get right into serious gaming.
TEAMED POWER STAGES
8+1 power stages combine high-side and low-side MOSFETS and drivers into a single package, delivering the power and efficiency that the latest Intel processors can take full advantage of.
ALLOY CHOKES AND DURABLE CAPACITORS
High-end chokes and durable capacitors are engineered to resist extreme temperatures, enabling performance that exceeds industry standards.
PROCOOL POWER CONNECTOR
The ASUS ProCool socket is built to exacting specifications to ensure flush contact with the PSU power lines, enabling lower impedance and better heat dissipation.
DIGI+ POWER CONTROL
The Digi+ voltage regulator module (VRM) is one of the finest in the industry, ensuring ultra-smooth and clean power delivery to the CPU.
EIGHT-LAYER PCB
A multi-layered printed circuit board design quickly dissipates heat around the voltage regulators to improve overall system stability and provide the CPU with more overclocking headroom.
OOLER BY DESIGN
ROG Strix B660 motherboards feature comprehensive cooling options that configurable via the Fan Xpert 4 tool in Armoury Crate or within the UEFI BIOS.
TWO-WAY AI NOISE CANCELATION
This powerful ASUS-exclusive utility leverages a massive deep-learning database to reduce background noise from the microphone* and incoming audio while preserving voices. Distracting keyboard clatter, mouse clicks and other ambient noises are removed so you can hear and be heard with perfect clarity while gaming or during calls.
*A splitter cable is necessary when using a 3.5 mm headset.
AI COOLING
ASUS AI Cooling technology automatically manages and controls motherboard-connected fans to ensure optimal settings based on current system load and temperature.
AI NETWORKING
The proprietary ROG GameFirst VI utility is designed to help all users — beginners, experts, and everyone in between — optimize network settings to ensure smooth online gameplay. New to this generation, GameFirst VI features AI-enhanced identification and boost technologies to ensure faster and smarter network optimization.
Identification
GameFirst VI analyzes usage patterns and the digital signatures of your applications and compares them to a database of over 200,000 apps.
Boost
GameFirst VI intelligently switches application priority and adjusts bandwidth, depending on the situation. When gaming, it accelerates and prioritizes game packets to give you supersmooth online gameplay ― even when you're streaming high-quality video or transferring large files.
Visualization
An intuitive graph provides an overview of real-time network status. Simply click on the tab to view the current bandwidth usage of each application, geolocation status of each network connection, or an analysis of the WiFi channels.
DDR5 overclocking strength
Comprehensive memory tuning options are the cornerstone of ROG motherboards. For DDR5, ROG Strix B660-I Gaming WiFi breaks performance limits by providing a stacked suite of overclocking parameters for not only high-speed kits, but even entry-level memory modules that have a locked power management IC (PMIC).
A dedicated circuit on the motherboard safely circumvents DDR5 memory PMIC restrictions, allowing you to step past the default 1.1-volt limit and push frequency and timings to the max.
Ordinarily, a restricted PMIC that has been unlocked requires the system to be fully power-cycled each time memory voltage is adjusted. ROG motherboards leverage onboard hardware and firmware to cleverly work around this irksome limitation, enabling voltage adjustments to be applied through the same soft system-reset process employed for previous generations of DDR memory.
For users new to memory overclocking, ROG Strix B660-I Gaming WiFi includes the exclusive ASUS Enhanced Memory Profile (AEMP)* firmware feature for PMIC-restricted memory modules.
WIFI 6 (802.11 AX)
Onboard WiFi 6 (802.11ax) supports ultrafast wireless-networking speeds, improved capacity and better performance in dense wireless environments, providing exceptional online gaming experiences. Pair your motherboard with ASUS WiFi 6 routers to fully experience the networking potential of WiFi 6.
Intel 2.5 Gb Ethernet
Onboard 2.5 Gb Ethernet gives your wired connection a boost, with up to a 2.5x improvement over standard Ethernet connections for faster file transfers, smoother lag-free gaming and high-res video streaming.
SUPREMEFX
ROG SupremeFX is a unique blend of hardware and software that provides superior audio. In ROG Strix B660-I Gaming WiFi, SupremeFX features the S1220A codec to increase playback resolution from 192 kHz to 384 kHz across all channels. The front-panel output is streamed through a highly integrated Savitech amplifier that’s capable of driving of a wide variety of gaming headsets and high-fidelity headphones.
UNDENIABLY ROG STRIX
The stealthy black aesthetic of ROG Strix B660-I Gaming WiFi is complemented by an iridescent ROG logo on the M.2 heatsink cover, touches of pixelated retro gaming art, and an understated but stylish Strix nameplate on the I/O shroud.
M.2 Q-LATCH
The innovative Q-Latch makes it easy to install or remove an M.2 SSD without the need for specific tools. The design employs a simple locking mechanism to secure the drive and neatly eliminate traditional screws.
CERTIFIED COMPATIBILITY
ROG Strix motherboards undergo an extensive certification program to ensure compatibility with the widest range of components and devices. Our Qualified Vendor List (QVL) provides a reference for identifying guaranteed-compatible components and memory.
ASUS AIO coolers are also compatible with a wide variety of CPUs, up to and including 12th Gen Intel processors, giving you ultimate flexibility to cool the CPU that fits your needs.
THE ROG STRIX ECOSYSTEM AWAITS
Level up your game with ROG Strix. Enjoy complementary aesthetics, control and compatibility across AIO coolers, cases, peripherals, and much more. ROG offers more choices than any other brand.
UEFI BIOS
The renowned ROG UEFI (BIOS) provides everything you need to configure, tweak, and tune your rig. It offers intelligently simplified options for newcomers to PC DIY and more comprehensive features for seasoned veterans.
SONIC STUDIO III
ROG Sonic Studio supports HRTF-based (head-related transfer function*) virtual surround for VR headsets, casting an immersive aural landscape that draws you deeper into the action. The intuitive Sonic Studio interface also offers a range of EQ options and one-click presets, allowing you to tailor acoustics to suit personal preferences or the characteristics of your headset.
DTS: SOUND UNBOUND dts
ROG Strix B660 motherboards are pre-loaded with the DTS® Sound Unbound™ app that envelops you in audio as never before, conjuring whole new levels of immersion for extraordinary gaming and entertainment experiences. By leveraging Windows Sonic spatial technology, DTS Sound Unbound delivers audio in a virtual 3D space — putting you right in the middle of the soundscape, where you can sense the location and direction of every gunshot, footstep or other sound in your virtual environment.*
* DTS Sound Unbound requires in-game support. Check with game developers for supported titles.
AIDA64 EXTREME
ROG Strix B660 motherboards include an AIDA64 Extreme 60 days free trial. This industry-leading system information tool provides detailed information about installed hardware and software, and it also provides benchmarks for measuring performance of the entire system or individual components. AIDA64 Extreme includes a monitoring and diagnostics feature to detect and prevent hardware issues. All vital system sensors can be tracked in real time, allowing voltage readings, fan speeds, and temperature information to be displayed on the desktop or sent to dedicated displays or to the OLED panels of ROG AIO liquid coolers*.
*Support available for ROG Ryujin II and later models.
ARMOURY CRATE
Armoury Crate is a software utility designed to give you centralized control of supported gaming products, making it easy to tune the look and feel of your system. From a single intuitive interface, Armoury Crate helps you customize RGB lighting and effects for compatible devices and synchronize them with Aura Sync to create a unified lighting scheme across your system. In addition, Armoury Crate’s Fan Xpert4 tool provides comprehensive control over fans, water pumps and all-in-one (AIO) coolers.
You can also use Armoury Crate to download drivers, software and user manuals, register products, and tap into a special news feed that connects you to the global ASUS gaming community.
*Windows 10 required for full Aura Sync functionality within Armoury Crate. For Windows 8 and earlier versions, standalone Aura Sync software is available for free download from the product support site.
LongProductName - Intel® B660 LGA 1700 ITX motherboard with PCIe® 5.0, 8+1 power stages, DDR5 memory support, ASUS Enhanced Memory Profile, Two-Way AI Noise Cancelation, AI Cooling, AI Networking, WiFi 6 (802.11ax), Intel 2.5 Gb Ethernet, two PCIe 4.0 M.2 slots, USB 3.2 Gen 2x2 Type-C®, SATA and Aura Sync RGB lighting
LongSummaryDescription - ASUS ROG STRIX B660-I GAMING WIFI. Processor manufacturer: Intel, Processor socket: LGA 1700, Compatible processor series: Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel®.... Supported memory types: DDR5-SDRAM, Maximum internal memory: 64 GB, Memory slots type: DIMM. Supported storage drive interfaces: M.2,SATA, Supported storage drive types: HDD & SSD. USB connector type: USB Type-A, USB Type-C. Ethernet interface type: 2.5 Gigabit Ethernet, LAN controller: Intel I225-V, Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 6 (802.11ax)
Max. number of SATA devices - 4
Max memory size - 64 GB
Memory - Maximum internal memory - 64 GB
Memory - Memory channels - Dual-channel
Memory - Memory slots type - DIMM
Memory - Non-ECC - Y
Memory - Number of memory slots - 2
Memory - Supported memory clock speeds - 4800,5000,5200,5400,5600,5800,6000,6200 MHz
Memory - Supported memory types - DDR5-SDRAM
Memory - Unbuffered memory - Y
Memory bus frequency - 4800 MHz
Memory bus frequency - 5000 MHz
Memory bus frequency - 5200 MHz
Memory bus frequency - 5400 MHz
Memory bus frequency - 5600 MHz
Memory bus frequency - 5800 MHz
Memory bus frequency - 6000 MHz
Memory type - DDR5
Model - ROG STRIX B660-I GAMING WIFI
Name - ASUS ROG STRIX B660-I GAMING WIFI
name - ASUS ROG STRIX B660-I Gaming WiFi, Intel B660 Mainboard - Sockel 1700, DDR5
name - ROG STRIX B660-I GAMING WIFI s1700 2DDR5 DP/HDM
Network - Bluetooth - Y
Network - Bluetooth version - 5.2
Network - Ethernet interface type - 2.5 Gigabit Ethernet
Network - Ethernet LAN - Y
Network - LAN controller - Intel I225-V
Network - Top Wi-Fi standard - Wi-Fi 6 (802.11ax)
Network - Wi-Fi - Y
Network - Wi-Fi standards - 802.11a,802.11b,802.11g,Wi-Fi 4 (802.11n),Wi-Fi 5 (802.11ac),Wi-Fi 6 (802.11ax)
Network interface -
Network interface - 1 x 10/100/1000/2500 Mbit/s
Network interface - Bluetooth
Network interface - Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax
Number of DDR5 slots - 2
Number of USB 3.0/USB 3.1 gen 1/USB 3.2 gen 1 ports - 6
Number of USB 3.1/USB 3.1 gen 2/USB 3.2 gen 2 ports - 2
Onboard connectors - 1 x 4pin CPU fan
Onboard connectors - 1 x 4pin wentylator OPT CPU
Onboard connectors - 1 x 8pin 12V power
Onboard connectors - 1 x 24pin ATX zasilanie
Onboard connectors - 1 x Clear CMOS button
Onboard connectors - 1 x Front panel audio header
Onboard connectors - 1 x S/PDIF Out header
Onboard connectors - 1 x USB 2.0/1.1 header
Onboard connectors - 1 x USB 3.0 header
Onboard connectors - 1 x USB C
Onboard connectors - 2 x M.2
Onboard connectors - 4 x SATA III 6Gb/s
Other information -
Packaging content - Cables included - SATA
Packaging content - Drivers included - Y
Processor - Compatible processor series - Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel® Pentium®, Intel® Pentium® Gold
Processor - Maximum number of SMP processors - 1
Processor - Processor manufacturer - Intel
Processor - Processor socket - LGA 1700
Processor family - Non-CPU
producer - Asus
Producer - Asus
ProducerCode - ROG STRIX B660-I GAMING WIFI
ProductName - ROG STRIX B660-I GAMING WIFI
RAID - Yes
Rear panel I/O ports - DisplayPorts quantity - 1
Rear panel I/O ports - DisplayPort version - 1.4
Rear panel I/O ports - Ethernet LAN (RJ-45) ports - 1
Rear panel I/O ports - HDMI ports quantity - 1
Rear panel I/O ports - HDMI version - 2.1
Rear panel I/O ports - Headphone outputs - 1
Rear panel I/O ports - Microphone in - Y
Rear panel I/O ports - S/PDIF out port - Y
Rear panel I/O ports - USB 2.0 ports quantity - 3
Rear panel I/O ports - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity - 3
Rear panel I/O ports - USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity - 1
Rear panel I/O ports - USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity - 1
Rear panel I/O ports - USB connector type - USB Type-A, USB Type-C
Shipping Box Depth Shipping/Package Box Dimensions - 23 cm
Shipping Box Height Shipping/Package Box Dimensions - 18.5 cm
Shipping box quantity - 1
Shipping Box Weight Shipping/Package Box Dimensions - 1.171 kg
Shipping Box Width Shipping/Package Box Dimensions - 10 cm
ShortDescription - Socket 1700| Chipset Intel B660 | DDR5 |
ShortSummaryDescription - ASUS ROG STRIX B660-I GAMING WIFI, Intel, LGA 1700, Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel Core i5, Intel Core i7, Intel Core i9, Intel®..., DDR5-SDRAM, 64 GB, DIMM
Software -
Sound card -
Special functions - Extreme Engine Digi+ - 5K Black Metallic Capacitors ASUS Q-Design  - M.2 Q-Latch - Q-DIMM - Q-LED (CPU [red], DRAM [yellow], VGA [white], Boot Device [yellow green]) - Q-Slot ASUS Thermal Solution - M.2 heatsink ASUS EZ DIY  -CPU Socket lever protector  - ProCool - Pre-mounted I/O shield - SafeSlot - SafeDIMM AURA Sync - AURA RGB header - Addressable Gen 2 RGB header
Storage controllers - RAID levels - 0,1,5,10
Storage controllers - Supported storage drive interfaces - M.2,SATA
Storage controllers - Supported storage drive types - HDD & SSD
Supported operating systems - Windows 10
Supported operating systems - Windows 11
Title - ASUS ROG STRIX B660-I GAMING WIFI Intel B660 LGA 1700 mini ITX
Unit Brutto Volume - 0.004255 cubm
Unit Gross Weight - 1.17 kg
URL - https://rog.asus.com/motherboards/rog-strix/rog-strix-b660-i-gaming-wifi-model/
USB ports at back panel - 8
USB ports on motherboard - 5
vendpn - ROG STRIX B660-I GAMING WIFI
Warranty - 36 months
WarrantyInfo -
Weight & dimensions - Depth - 170 mm
Weight & dimensions - Width - 170 mm
`
210,43 €
Asus ROG STRIX B660-I GAMING WIFI
Tel.: +371 67275758 (darbo d. 9:00-18:00)
Visos kategorijos